După cinci ore de luptă sportivă, Novak Djokovic s-a impus în fața...

După cinci ore de luptă sportivă, Novak Djokovic s-a impus în fața rivalului Roger Federer și a câștigat turneul de la Wimbledon 2019!

0 198
Tennis - Wimbledon - All England Lawn Tennis and Croquet Club, London, Britain - July 14, 2019 Serbia's Novak Djokovic poses with the trophy as he celebrates winning the final against Switzerland's Roger Federer REUTERS/Toby Melville

Novak Djokovic (1 ATP, 32 de ani) l-a învins Roger Federer (3 ATP, 37 de ani) , scor 7-6(5), 1-6, 7-6(4), 4-6, 13-12 (7-3), într-o finală epică la Wimbledon, de 5 ore și 2 minute!

A patra înfruntare directă dintre cei doi coloși pe iarba de la Wimbledon va rămâne în istorie. Nole a fost mai inspirat în tie-break-ul primul set, câștigat la 5, după fix o oră de joc. Federer a replicat cu un set-blitz, de doar 26 de minute, adjudecat la 1. Important a fost finalul setului decisiv, la scorul de 9-8, Federer având două mingi de meci, salvate incredibil de sârb, care a arătat o stăpânire de sine remarcabilă. Meciul a mers în setul decisi până la 12 egal, moment în care s-a apelat, conform regulamentului, la tie break, dominat clar de Djaokovic