Ziua a doua de concurs, la campionatele mondiale de biatlon pentru juniori şi tineret, de la Cheile Grădiştei, a fost dominată de echipa Austriei, care a câştigat două medalii de aur! Susanna Kurzthaler s-a impus la junioare, 12,5 Km, cu timpul de 39:52.7, iar Felix Leitner a triumfat la juniori, pe distanţa de 15Km, înregistrând timpul de 41:55.4. Reprezentanţii ţării noastre au avut astăzi o comportare modestă. La junioare, primele sportive reprezentând România au fost Oana Vălean (locul 57), Ana Larisa Cotruş (locul 58) şi Luisa Răşină (locul59), iar la juniori, primul clasat pentru România a fost Hunor Gego (locul 53).

Mâine, 29 ianuarie, programul competiţiei este următorul : ora 10,00, proba sprint tineret feminin, 6 km; ora 13,30, proba sprint tineret masculin, 7,5 km