Baschet : Olimpia CSU Braşov nu mai poate pierde locul IV, înaintea...

Baschet : Olimpia CSU Braşov nu mai poate pierde locul IV, înaintea playoffului

0 291

În penultima etapă a grupei 1-6, din Liga Naţională de baschet feminin, Olimpia CSU Braşov a avut de înfruntat acasă CSM Târgovişte, echipă care i-a ,,suflat” recent Cupa României, după o greşeală de cronometrare a timpului de joc…Aşa cum s-a întâmplat recent la Târgovişte, Olimpia CSU Braşov a reuşit să se impună şi să-şi ia, incă o dată, o binemeritată revanşă. După un meci spectacol, la care şi-au adus contribuţia ambele echipe, Olimpia CSU Braşov a terminat partida învingătoare, cu 80-74 (22-23, 22-18, 17-20, 19-13). În prima repriză, echipele au mers practic ,,cap la cap”, cu uşoare avantaje de-o parte şi de alta, iar în al treilea şi al patrulea ,,sfert”, Olimpia CSU Braşov a avut 7-8 puncte pe tabela de marcaj şi a ştiut să păstreze diferenţa, securizându-şi succesul. De remarcat evoluţia excelentă a proaspăt revenitei pe teren, Houser, care a trecut uimitor de bine peste cele aproape două luni de inactivitate, după accidentarea de la Alexandria! În urma acestei victorii, echipa braşoveană nu mai poate pierde locul IV înaintea playoffului, ceea ce înseamnă că va juca în prima fază a playoffului cu ocupanta locului V, Phoenix Galaţi, având avantajul unui meci în plus la Braşov.
În meciul cu CSM Târgovişte, au marcat : Houser 23 p, Pesovic 20, Webb 13, Higgins 9, Ardelean 8, Ghizilă 7.