După două zile de întreceri la Campionatul Mondial de bialtlon, pentru juniori şi tineret, de la Cheile Grădiştei, impozanta delegaţie a Rusiei nu cucerise niciun titlu. Iată însă că astăzi, în a treia zi de decernare a medaliilor, echipa Rusiei a reuşit să propulseze un sportiv, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere. Este vorba despre Igor Malinovski, care a devenit campion mondial, în proba de sprint 7,5 km, categoria ,,tineret”, înregistrând timpul de 20:32.9. Pe locul trei s-a clasat connaţionalul său, Viacheslav Maleev, cu 21:00.3, între ei intercalându-se norvegianul Endre Stroemsheim, cu 20:5.2. Primul român sosit la întrecerile de astăzi, după o evoluţie meritorie, a fost Raul Antonio Flore, clasat al 24-lea, cu timpul de 23:26.4. Proba de sprint a fetelor, la categoria ,,tineret”, pe distanţa de 6 km, a fost dominată de sportivele din Norvegia, care au cucerit ,,aurul” şi ,,argintul”. Este vorba despre Karoline Erdal (18:17.7) şi Emilie Aagheim Kalkenberg (18:46.2), clasate, în această ordine, e primele două locuri. Medalia de bronz a revenit Annei Kryvonos (Ucraina), care a înregistrat timpul de 18:50.1.Prima dintre sportivele românce a fost Katalin Potyo, clasată abia pe locul 37 (20:58.4)

Programul de mâine, 30 ianuarie : ora 10,00, proba sprint junioare, 7,5 km; ora 13,30, proba sprint juniori,10 km