Ce victorie : Monica Niculescu trece de Andreea Petrovic! Miercuri, duel românesc...

Ce victorie : Monica Niculescu trece de Andreea Petrovic! Miercuri, duel românesc la Wimbledon, Halep – Buzărnescu!

0 232

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu s-a calificat în turul doi al turneului de la Wimbledon după ce a trecut în runda inaugurală de Andreea Petrovic cu 2-6 6-2 și 7-5. Niculescu, 111 mondial a avut o revenire spectaculoasă în faţa lui Petkovic, nr. 69 mondial, după ce a pierdut primul set . În decisiv, la 5-4, Niculescu a servit pentru meci, dar germanca a reuşit break-ul şi a egalat. La 5-5, Monica a făcut din nou break şi de această dată şi-a fructificat serviciul şi a încheiat setul şi meciul. In turul al doilea sportiva din România o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens, cap de serie 21.

În altă ordine de idei, organizatorii de la Wimbledon 2019 au anunţat programul pentru ziua a treia, în care vom avea şi un super-meci pentru tenisul românesc, întâlnirea dintre Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu. Cele două reprezentante se vor afla faţă în faţă pe terenul nr. 2, în jurul orei 15:00. Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu vor aştepta după partida din turneul masculin, Stanislas Wawrinka – Reilly Opelka.