CFR Cluj a câștigat Supercupa României la fotbal!

0 242

A debutat noul sezon oficial al fotbalului românesc, odată cu disputarea la Craiova a Supercupei României, între CFR Cluj și CSU Craiova Ardelenii au inceput mai bine, dar oltenii au echilibrat si au ratat două sanse mari prin Mitriță și Cicâldău. În partea secundă, jocul a fost mai crispat, cu multe întreruperi, dar, în cele din urmă, diferența s-a făcut pe final de meci, când echipa campioană a arătat mai multă consistență în joc. CFR s-a impus cu 1-0 : în minutul 78, Omrani a fost faultat în careu de Razvan Popa, iar Culio a transformat penaltiul fără emoții. Pe final de meci, oltenii au încercat egalarea, însă CFR Cluj a fost bine organizată în apărare și, ocrotită și de șansă, a obținut victoria adjudecându-și trofeul. A fost și prima performanță a noului antrenor al clujenilor, Edi Iordănescu. De partea cealaltă, oltenii au acceptat greu înfrângerea, jucătorii rămânând țintuiți pe gazon minute în șir, după terminarea meciului.
La partida de pe stadionul Ion Oblemenco au asistat peste 25 de mii de spectatori. Noul sezon al Ligii 1 va incepe vineri, 20 iulie, iar în prima rundă, CFR Cluj va întâlni, acasă, FC Botoșani