CFR Cluj a devenit, pentru a 5-a oară, campioana României la fotbal!

0 208

S-a dat verdictul în Liga I de fotbal, în ceea ce privește câștigătoarea campionatului! Pentru a 5-a oară, CFR Cluj câștigă titlul, cu o etapă înainte de terminarea play-off-ului. Echipa din Gruia Clujului a învins în penultima rundă a play-off-ului, U Craiova, cu 1-0, printr-un gol marcat în prima repriză, de Culio, din penalty. Meciul a avut o desfășurare previzibilă, cu puține realizări ale oaspeților, extrem de rezervați și parcă speriați să nu le strice sărbătoarea de final a ardelenilor. De cealaltă parte, CFR a atacat din start, până la deschiderea scorului, după care a abordat un soi de suficiență, cu gândul la marea fiestă de după partidă, având în vedere că îi ajungea și un egal ca să câștige titlul. În ultimele minute, a intrat pe teren și golgheterul campionatului, Țucudean, ca o recompensă pentru efortul lui din acest campionat. Minutele s-au scurs, fără ca să se schimbe ceva deteminant…CFR câștigă și cucerește titlul, pentru al doilea an la rând. O mai făcuse în 2008, 2010, 2012 și 2018. FCSB se mulțumește cu locul secund, un fel de neîmplinire repetată pentru trupa manageriată de Gigi Becali.

CFR Cluj va evolua în tururile preliminare ale Champions League, care sunt programate în luna iulie.

În meciul din Gruia Clujului, au evoluat :

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic, Bordeianu, Culio – Deac, Omrani (Ţucudean 75), Păun (Costache 61)
Antrenor: Dan Petrescu

Craiova: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor (Acka 46), Kelic, Briceag – Mateiu, Fedele, Cicâldău – Bărbuţ, A. Cristea (Fortes 53), R. Baicu
Antrenor: Corneliu Papură