CFR Cluj este vechea şi noua campioană de fotbal a României!

0 159

CFR Cluj a câştigat un nou titlu în fotbalul românesc. În finala campionatului, disputată la Craiova, CFR a învins Universitatea Craiova, cu 3-1. A fost un meci în care maturitatea echipei ardelene şi-a spus cuvântul. Asta, după ce oltenii au deschis scorul, prin Nistor, în min. 10. Vechea campioană şi-a intrat imediat în ritmul obişnuit şi nu a lăsat nicio şansă oltenilor. A egalat Vinicius (min. 36), după care CFR a marcat în repriza a doua, prin Boli (min. 56)şi Deac, din penalty (min. 77). Liga Profesionistă de Fotbal pregătise un scenariu deosebit pentru această finală a campionatului, pentru că, dacă meciul se încheia la egalitate, după timpul regulamentar, ar fi urmat prelungiri şi lovituri de la 11m. Nu a fost cazul, pentru că ardelenii şi-au valorificat valoarea şi experienţa superioară, cucerind un nou titlu. CFR Cluj e campioana României pentru a treia oară la rând, iar Craiova speră, în continuare, la nou titlu, în condiţiile în care pe ultimul l-a luat acum 29 de ani, în sezonul 1990-1991.

Campioana României va fi cap de serie în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor. Tragerea la sorţi pentru turul 1 preliminar va avea loc pe 9 august, iar meciurile se vor juca pe 18 şi 19 august, într-o singură manşă.