CM de schi nordic : Performanţele românilor la sărituri, cu mult peste...

CM de schi nordic : Performanţele românilor la sărituri, cu mult peste cele de la schi fond

0 486

Pe baza sportivă de pe Valea Cărbunării din Râşnov, s-au încheiat întrecerile de sărituri cu schiurile, din cadrul Campionatului Mondial de schi nordic, pentru juniori şi tineret. Întrecerile au fost de bun nivel, iar rezultatele sportivilor noştri au depăşit cu mult pe cele realizate de români în proba de schi fond, de la Cheile Grădiştei. Astfel, rezumând, cea mai bună performanţă a fost realizată de Dana Vasilica Haralambie, săritoarea cu schiurile originară din Săcele, care s-a clasat pe locul 4 (184.3 puncte), în cadrul concursului individual feminin. Ea a făcut astfel o utilă repetiţie, în vederea etapelor de Cupă Mondială la feminin, care vor fi găzduite de aceeaşi bază, în 5 şi 6 martie. Campioană mondială la individual feminin a devenit austriaca Chiara Hoelzl, cu 209 puncte. Ultimele rezultate de la Râşnov : În concursul masculin pe echipe , victoria i-a revenit Germaniei, podiumul fiind completat cu echipele Norvegiei și Japoniei. România, în componența Sorin Iulian Pâtea, Mihnea Spulber, Sorin Mitrofan, Eduard Török, s-a clasat pe locul 9; în proba pe echipe mixte, în componența Diana Trâmbițaș, Sorin Iulian Pâtea, Dana Haralambie, Eduard Török, toți brașoveni, echipa României s-a clasat pe locul 7, din 12. Campioană mondială a devenit Slovenia, celelalte echipe prezente pe podium fiind Austria și Germania.