CNOT Braşov a fost furată ca-n codru la Sighişoara; oficialii braşoveni au...

CNOT Braşov a fost furată ca-n codru la Sighişoara; oficialii braşoveni au făcut memoriu la federaţie

0 514

În etapa a şasea a ligii secunde de handbal masculin, echipa Centrului Naţional Olimpic de la Braşov a avut parte de un arbitraj ostil, dirijat exclusiv în direcţia echipei gazdă, HCM Sighişoara. Aşa zişii cavaleri ai fluierului au fost la acel meci au fost Aldica/Florian, din Bistriţa. Faţă de cele întâmplate la meci, oficialii echipei braşovene au formulat un memoriu către Federaţia Română de Handbal, pe care vi-l prezentăm integral : „Începutul jocului a fost dominat clar de echipa noastră care s-a desprins cu uşurinţă la o diferenţă de 2-3 goluri. În momentul în care şi-au dat seama că echipa gazdă nu are puterea să revină în joc şi la presiunile oficialilor echipei gazdă cei doi arbitri au început să ajute echipa gazdă… La jumătatea primei reprize în 2 situaţii consecutive extrema dreaptă de la CSU-CNOT a fost vizibil împinsă în momentul aruncării, a urmat ratarea, contraatac şi gol pentru gazde! Regulamentul prevede altceva! A treia oara nu s-a mai întâmplat acest lucru. Mai grav! Extrema a fost trasă în mod evident de tricou în momentul în care era în aer deasupra semicercului şi se pregătea de aruncare (noroc că echipamentul este destul de elastic şi s-a întins aproximativ jumătate de metru). A căzut pe spate, s-a accidentat şi a urmat decizia… cartonaş galben şi aruncare de la 9m! În prima repriză în cel puţin 3 situaţii faulturile în atac ale gazdelor au fost sancţionate cu… aruncări de la 7m. În condiţiile în care ne apăram avansat şi apărătorii stăteau la 7-8 metri. Toate situaţiile similare de la poarta adversă au fost sancţionate prompt cu fault în atac, înainte să se producă vreun contact… probabil pe baza premoniţiilor arbitrilor! În prima repriză s-a dictat aruncare de la 7m pentru echipa gazdă pentru un presupus fault la pivot, în condiţiile în care cel mai apropiat apărător se depărtase de el la cel putin jumătate de metru pentru că era clar că nu avea o poziţie favorabilă de a înscrie! Arbitrii au apreciat că apărătorul a greşit prin faptul că nu l-a faultat! Tot în prima repriză la un fault în atac evident produs de un jucător advers arbitrii au fluierat, au oprit jocul şi când şi-au dat seama că mingea trebuie să revină echipei noastre au cerut time-out pentru ştergerea suprafeţei de joc! Apoi în ovaţiile gazdelor le-au dat acestora mingea! În semn de recunoştinţă pentru că au curăţat corespunzător suprafaţa de joc. Jucătorul nostru Budui Alexandru a primit două eliminări de 2 minute pentru nişte presupuneri… prima dată arbitrii au crezut că a protestat după ce a fost faultat (dar ei nu au auzit nimic, doar au presupus) şi a doua oară pentru că discuta cu propriul portar! Civilizat! Jucătorul Răzvan Apostu a fost sancţionat cu cartonaş galben pentru că a spus «nu pot să cred» în urma unui 7m acordat gazdelor pentru…. nu am reuşit să aflăm, aşa trebuia probabil. În prima repriză într-o situaţie iminentă de gol a echipei noastre oficialii de la masă au cerut time-out pentru CSU-CNOT… au crezut că dacă m-am ridicat de pe bancă vreau să cer time-out! Nu am avut nicio intenţie şi nici nu am dat de înţeles că aş dori aşa ceva. Oficialii de la masă au oprit de două ori jocul atunci când eram pe contraatac… motivând că sirena a pornit singură… că deh şi ea tot din Sighişoara e! La un fault dur al gazdelor în min. 40 arbitrii au considerat că este suficient un cartonaş galben… doar nu era să egalăm. Tot în repriza a II a în două situaţii arbitrii au anulat 2 goluri înscrise de noi… prima dată şi-au dat seama când jucătorii echipei gazdă se duceau spre centrul terenului să reia jocul că cel care a marcat a făcut paşi (?!), a doua oară au anulat golul pentru că…am avut tupeu să marcăm (nimeni nu ştie de ce? Nici ei!). În concluzie, cei doi arbitri au condus jocul doar în direcţia pe care au dorit-o ei şi au făcut tot ce se putea ca gazdele să câştige! Mai clar, au viciat rezultatul!”