Corona Braşov Wolves a părăsit Cupa Continentală

0 1535
După 3 zile de întreceri la Patinoarul Olimpic Braşov, s-a aflat câştigătoarea grupei C a turului doi, din Cupa Continentală la hochei pe gheaţă. Ea este echipa poloneză KH Sanok, care a acumulat în clasament 6 puncte fiind urmată de Corona Braşov Wolves, tot cu 6 puncte, dar golaveraj inferior. Pe ultimele două locuri, cu câte 3 puncte, s-au clasat Dab Docler (Ungaria) şi Prizma Riga. Ultimul meci, care a decis învingătoarea grupei, a opus, în faţa unor tribune pline, cele mai bune echipe ale grupei: KH Sanok şi Corona Braşov Wolves.
A fost o partidă de ridicat nivel tehnic şi spectacular, care i-a ţinut cu sufletul la gură pe spectatori. KH Sanok a început mai bine şi conducea în minutul 4 cu 2-0! Echipa brasşoveană şi-a revenit din şoc în a doua parte a primei reprize, când, dealtfel, a redus din handicap, prin Petres Tivadar : 1- 2, min.15.
ÃŽn repriza a doua, KH Sanok a mai înscris un gol, ducând scorul la 3 – 1 în favoarea ei ( min.21). Repriza a treia a consemnat revenirea echipei braÅŸovene, care, practicând un joc în viteză ÅŸi luptând la sacrificiu, a reuÅŸit o miraculoasă egalare, în doar 3 minute, datorită golurilor înscrise de Petres Tivadar ( min.51) ÅŸi Obsut Jaroslav ( min.54).
Finala grupei s-a decis cu 3 minute şi 30 sec. înainte de expirarea timpului regulamentar, când echipa poloneză a marcat la o neatenţie colectivă a lupilor.
Cu scorul de 4 – 3, polonezii de la KH Sanok merg în turul trei al competiţiei, dar Corona Braşov Wolves are meritul de a fi practicat un hochei spectaculos, care a atras lumea în tribune.
Jerry Andersson, antrenor principal Corona Brasov Wolves, a declarat : ,,Nimic de spus, când pierzi în faţa unei echipe mai bune. Părerea mea este că am jucat în faţa unei echipe superioare şi asta s-a văzut încă din primele 10 minute, când jucatorii adverşi au patinat excelent şi au pasat cu abilitate. Au finalizat faze simple de gol, iar acest lucru caracterizează o echipa mare. Eliminările ne-au costat şi după scorul de 3 – 3, nu am mai reuşit să marcăm şi am încasat acel gol. Sunt totuşi mândru că băieţii nu au renunţat şi au luptat până în ultimul moment. Aceste meciuri au însemnat o experienţă în plus pentru băieţii mei, utilă pentru meciurile din Liga Mol.”

La sfârşitul competiţiei, doi dintre componenţii echipei Corona Braşov Wolves au fost nominalizaţi: Patrick Polc, cel mai bun portar al turneului şi Jaroslav Obsut, cel mai bun fundaş.