Corona Braşov pierde puncte preţioase în Campionatul Naţional!

0 192

Pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov s-au disputat două partide între Corona Braşov şi CSM Galaţi, din cadrul Campionatului Naţional.

Primul meci a fost încrâncenat, cu multe faze la cele două porţi. Gălăţenii, care au venit la Braşov cu intenţia de a câştiga, au avut două reprize foarte bune, pe fondul unui joc cu multe ratări ale ,,lupilor”, astfel încât  Galaţiul conducea cu 3-1, înaintea ultimei pauze. În ultima parte a meciului însă, echipa Braşovului a fost mult mai percutantă, mult mai insistentă şi a reuşit rapid egalarea, la 3, scor care s-a păstrat până la finalul celor 60 de minute. Golurile Coronei au fost înscrise de Molnar Z. Trancă şi Tendler. A urmat repriza de 5 minute de prelungiri, fără gol, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare. Acestea au dat câştig de cauză Coronei Braşov, care a marcat de două ori, prin Trancă şi Tendler, faţă de un singur gol reuşit de oaspeţi. Scor final : 4-3 (0-1, 1-2, 2-0, 0-0, 1-0) pentru Corona Braşov.

Al doilea meci s-a încheiat cu o victorie clară a echipei din Galaţi, care s-a impus cu

6-3 (2-4, 1-1, 0-1). Golurile echipei Braşovului au fost înscrise de Gliga, Carlson şi Trancă.

Corona Braşov a pierdut astfel puncte preţioase acasă, dar, cu toate acestea, se menţine pe primul loc în clasamentul sezonului regulat, având 81 de puncte, din 33 de partide jucate, urmată de CSM Galaţi, 79 de puncte, din 30 de partide disputate şi SC Miercurea Ciuc, cu 77 puncte, din 33 de meciuri.

Următorul meci al Coronei în Campionatul Naţional este programat miercuri, 13 martie, tot la Braşov, cu Steaua.