Corona Brașov Wolves debutează în Campionatul Național

0 434

La concurenţă cu meciurile din Liga Mol, Corona BraşovWolves debutează şi în campionatul naţional, având programate patru meciuri în următoarele tot atâtea zile. Meciurile echipei braşovene sunt programate astfel : cu Progym Gheorghieni, în deplasare (joi şi vineri, de la ora 18,30), cu Sportul Studenţesc, acasă, sâmbătă (ora 18,30) şi duminică (ora 11,30), acasă.
După debutul din Liga Mol şi înaintea meciurilor cu Progym Gheorghieni, au oferit declaraţii antrenorul ,,lupilor”, Martin Lacroix (foto) şi jucătorul Levente Zsok

,,Am avut un turneu lung, cu deplasări complicate, care ne-au solicitat. Numai la graniţa Serbiei cu Ungaria am stat 3 ore. Cât priveşte meciurile, am jucat bine în debutul de la Belgrad şi ne-am impus cu 5-1 dat şi cu Ferencvaros, când am câştigat după prelungiri. Am avut în acest meci 3-1, dar insuficienta concentrare din final a contribuit la egalarea scorului de către gazde. În al treilea meci, cu Ujpest, am jucat foarte bine o repriză, apoi am primit un gol stupid, după care gazdele au înscris încă de două ori, prima dată în superioritate iar noi nu am mai repetat jocul la fel de bun. În general, sunt satisfăcut de jocul nostru, jucătorii au dorit totul pe teren, în condiţiile unui nivel ridicat al competiţiei. Această deplasare ne-a adus cinci puncte, ceea ce nu este rău, acum în startul sezonului. Este loc de mai bine şi sunt sigur că odată cu acumularea mai multor meciuri, echipa va progresa şi va juca din ce în ce mai bine. Primele meciuri din campionat vor fi altceva decât cele din Liga Mol., Jucăm primele meciuri cu un adversar pe care l-am văzut înainte de campionat, pentru că am jucat în două amicale. Acum, va fi sigur altceva, în sezonul regulat, însă sperăm să ne concentrăm şi să reuşim jocuri bune şi, desigur două victorii. În ceea ce priveşte lotul, consider că revenirea lui Polc în poartă este importantă, dar aş vrea să remarc şi prestaţia lui Toke, în primele meciuri, care nu a fost deloc rea”, a declarat Martin Lacroix

,,Am trecut peste trei meciuri, în deplasarea recentă. Cu Belgrad a fost mai uşor, cu Ferencvaros am ajuns la concluzia că echipa adversă s-a întărit, faţă de sezonul trecut, la fel ca şi Liga Mol. Am adunat cinci puncte, eu zic că e bine, pentru că am evoluat în deplasare. În meciul cu Ujpest, s-a jucat în viteză, iar noi am făcut un meci bun în primele 20 de minute. Apoi, am primit golurile si am făcut tot posibilul ca să recuperăm dezavantajul, însă nu am reuşit. Mergem înainte, nu trebuie să fim supăraţi. Ştim că putem mai bine, dar trebuie să mai treacă nişte partide, să avem şase, şapte meciuri împreună, ca să intrăm în ritmul meciurilor. Cu Progym trebuie să dăm tot ce putem, să facem jocuri bune, şi sperăm să câştigăm”, a spus Levente Zsok