Cupa Mondială : se cunosc sferturile de finală, în care au pătruns...

Cupa Mondială : se cunosc sferturile de finală, în care au pătruns doar trei echipe ,,consacrate”

0 222

Pe scena Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, a fost epuizată prima fază eliminatorie a competiției : optimile de finală. În ultimele două partide, au fost înregistrate rezultate așteptate, însă, Anglia a trecut prin ceva chinuri, până să obțină biletele pentru sferturi.

Suedia – Elveția 1-0 și suedezii au avansat în sferturile de finală, după 24 de ani de la precedenta realizare de acest tip, care s-a petrecut la mondialul american, când au eliminat…România! Meciul cu Elveția a fost de slab nivel, fără spectacol, dar, până la urmă, echipa nordică și-a îndeplinit obiectivul…

Mai animat a fost meciul Columbia- Anglia : 4-5 (0-1, 1-1), după lovituri de la 11 metri (au marcat în timpul regulamentar Mina 93 / Kane 57 p). Aici, columbienii au împins meciul în prelungiri după un gol egalizator înscris în ultimele secunde…La penalty-uri, chiar dacă, la un moment dat, părea învinsă, Anglia și-a valorificat experiența și a pătruns în sferturi…
Sferturile de finală programează următoarele partide, în care vor evolua doar trei echipe obișnuite cu aerul înălțimilor la un Campionat Mondial :