De la Roma adunate : Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul doi,...

De la Roma adunate : Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul doi, Simona Halep va debuta miercuri, Irina Begu a pierdut, Serena Williams s-a retras…

0 160

Mihaela Buzărnescu (29 WTA) s-a calificat în turul doi al turneului de la Roma, după ce a câştigat partida cu Jelena Ostapenko (21 de ani, 27 WTA), după un abandon al letonei. ”Miki” a câştigat clar primul set. A condus cu 4-0 şi a închis la 6-2. Buzărnescu a început bine şi setul doi, conducând cu 1-0 şi 2-1, dar Ostapenko a revenit şi a condus cu 3-2, urmând ca apoi să o egaleze pe Mihaela la 4-4. La scorul de 5-4 în setul secund, Ostapenko a abandonat meciul, acuzând amețeli. În turul următor, Buzărnescu se va duela cu Julia Goerges (30 de ani, 18 WTA). În primul tur, sportiva din Germania a trecut de Su-Wei Hsieh (33 de ani, 25 WTA) în două seturi, 6-3, 6-4.

Irina Begu a pierdut meciul din primul tur al turneului WTA de la Roma. Sportiva noastră a fost învinsă, cu 6-2, 7-6, de jucătoarea din Rusia, Daria Kasatkina. Begu a cedat clar primul set dar a evoluat mult mai bine în actul secund. A condus cu 5-2, dar a cedat în final in tie-break după ce a ratat și trei mingi de set.

Simona Halep, 2 WTA, va debuta la turneul de la Roma împotriva sportivei Marketa Vondrousova (Cehia; 44 WTA). Românca a avut drum liber în primul tur, iar marţi şi-a aflat adversara din turul 2. Vondrousova a trecut în manşa inaugurală de compatrioata Barbora Strycova (40 WTA), după un meci de două ore şi 35 de minute de joc, cu scorul de 1-6; 6-4; 7-6(4). Deocamdată nu s-a anunţat ziua de disputare a meciului, dar cel mai probabil el va avea loc miercuri, pe unul dintre  terenurile principale ale turneului din capitala Italiei.

O singură confruntare directă a avut loc între Halep şi Vondrousova, în acest an, la Indian Wells. Românca a pierdut în 3 seturi, 2-6; 6-3; 6-2

,,În acest moment sunt mulţumită cu jocul meu, sunt fericită că am putut să trec cu bine peste turneul de la Madrid. A fost o săptămână dificilă acolo. Sunt încrezătoare şi vom vedea ce va fi în următoarele săptămâni. Îmi place la Roma, îmi place la Roland Garros, dar eu sunt pregătită pentru orice”, a spus Simona Halep, într-o conferinţă de presă

Serena Williams (11 WTA) s-a retras din cadrul turneului de la Roma, unde bifase calificarea în turul secund, după ce a învins-o pe suedeza Rebecca Peterson (23 de ani, 64 WTA), 6-4, 6-2. Aceasta urma să joace în turul secund cu sora sa, Venus Willims, după ce aceasta trecuse de belgianca Elise Mertens. Cea mai mare dintre surorile Williams a acuzat, însă, o accidentare la genunchiul stâng, şi nu va mai continua la turneul din capitala Italiei:

Trebuia să mă retrag de la Openul Italiei din cauza unor dureri la genunchi. Îmi vor lipsi fanii şi competiţia. Mă voi concentra pe recuperare şi abia aştept să vă văd la Roland Garros şi anul următor la Roma„, a precizat Serena Williams, prin intermediul unui comunicat de presa.