Debut victorios la Miami : Simona a trecut prin toate stările, până...

Debut victorios la Miami : Simona a trecut prin toate stările, până să o învingă pe nr. 98 mondial!

0 205

Simona Halep a debutat cu multe emoții în turneul de tenis de la Miami, al doilea turneu de categorie Premier Mandatory al sezonului! Jucătoarea nostră a avut o adversară din apropierea liniei 100 a clasamentului mondial, franțuzoaica Oceane Dodin, o jucătoare rudimentară, dar cu o lovitură necruțătoare, ca din topor, inclusiv din primul serviciu. Dar, atât… Simona a fost vizibil încurcată de aceste ghiulele, trimise de Dodin de oriunde, unele țintind liniile terenului, cu mult noroc. Primul set a revenit franțuzoaicei, cu 6-3, al doilea Simonei, cu 6-3…
Decisivul a fost palpitant, Simona a fost condusă cu 3-1 și 4-2, însă nu și-a pierdut cumpătul și concentrarea, a luptat la sacrificiu, a și alunecat de vreo două ori, dând emoții mari fanilor și lăsând impresia că glezna îi face din nou probleme.
Este drept, Simona nu a prins o zi prea bună, a greșit mult, dar a avut un final de meci foarte bun și a trecut linia de sosire învingătoare, dar numai după ce au trecut-o toate transpirațiile…Scor final : 3-6, 6-3, 7-5, după două ore și 10 minute de joc!
,,Am avut multe meciuri grele, sunt obişnuită. Am vrut doar să rămân concentrată şi la final am câştigat. Important este că am luptat până în ultimul punct. E greu să pleci împotriva unui astfel de adversar, deoarece a lovit foarte puternic mingea. Am încercat să o plimb mai mult, avea probleme când trebuia să lovească din alergare. Va trebui să fiu mai agresivă cu Radwańska, să o împing în spatele terenului. Va fi un meci complicat. Astăzi a fost un meci nebun, nu ştiam unde va trimite mingea, a trebuit să fiu atentă la fiecare minge„, a spus Halep, la finalul partidei.
În turul al treilea, Halep va juca în companiei

polonenzei Agnieszka Radwańska, locul 32 WTA.

Sorana Cîrstea, învinsă cu 7-5, 6-2, de Su-Wei Hsieh, la Miami Open. Românca a condus cu 5-2. Sorana Cîrstea, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 32, a ratat calificarea în turul al treilea al Miami Open, după ce a fost învinsă, joi, cu 7-5, 6-2, de Su-Wei Hsieh din Taiwan, locul 61 WTA. Direct acceptată în manşa a doua, Cîrstea a condus cu 5-2, dar apoi a pierdut şapte ghemuri la rând. În cele din urmă, ea s-a înclinat după un meci care a durat o oră şi 22 de minute.

Monica Niculescu a învins-o pe Rybarikova şi s-a calificat în turul trei la Miami Open. Jucătoarea Monica Niculescu, locul 70 WTA, a eliminat-o, joi, scor 6-3, 6-3, pe sportiva slovacă Magdalena Rybarykova, numărul 18 mondial şi cap de serie 18, în turul doi al turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open, porivit news.ro. Niculescu s-a impus într-o oră şi 35 de minute.