După multă ploaie la Paris, program încărcat la Roland Garros; Halep joaca...

După multă ploaie la Paris, program încărcat la Roland Garros; Halep joaca de la 12:00!

0 472

Programul de marți de la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului, va fi unul încărcat, după anularea tuturor meciurilor de luni din cauza ploii: se vor disputa cele 10 optimi de finală amânate din ziua precedentă, între care și meciul Simonei Halep cu australianca Samantha Stosur, precum și două sferturi de finală masculine la data lor normală, se arata intr-o stire AGERPRES.
Meciul Simonei Halep cu Samantha Stosur, amânat duminică seară din cauza întunericului, la scorul de 5-3 în primul set pentru româncă, va continua de la 12,00, ora României (9,00 GMT), pe terenul N. 1.

Cele două sferturi de finală masculine din programul normal sunt: Richard Gasquet (Franța) — Andy Murray (Marea Britanie) și Stan Wawrinka (Elveția) — Albert Ramos (Spania).

SIMONA HALEPÎn schimb, sferturile de finală feminine sunt toate amânate pentru miercuri, inclusiv cel cunoscut dintre spaniola Garbine Muguruza și americanca Shelby Rogers.

Djokovic va trebui și el să se trezească devreme pentru a juca împotriva spaniolului Roberto Bautista, de la ora 12,00, una neobișnuită pentru nr. 1 mondial, dar care nu ar trebui să-l împiedice să treacă de un adversar pe care l-a spulberat cu 6-2, 6-1 recent la Madrid. La fel ca și americanca Serena Williams, care va întâlni o rivală pe care a bătut-o întotdeauna (în trei seturi), ucraineanca Elina Svitolina, nr. 20 mondial.

În ceea ce-i privește pe meteorologi, aceștia au anunțat ploaie marți dimineață, dar o ameliorare spre finalul zilei.

Iată principalele meciuri din programul zilei de marți (începând de la 12,00, ora României):