După victorii clare pentru Simona Halep si Irina Begu – Romania vs...

După victorii clare pentru Simona Halep si Irina Begu – Romania vs Marea Britanie 3-2!

0 212
Tricolorele se mentin in Grupa Mondiala II
Romania a invins echipa Marii Britanii, scor 3-2, in confruntarea din cadrul barajului de mentinere in Grupa II Mondiala a FedCup.
Dupa prima zi a intrecerilor, in care spectacolul de pe teren a fost umbrit de comportamentul de fițe a jucatoarei Konta, cele doua echipe au obtinut fiecare cate un punct.
Cu un public care a umplut arena ce a încurajat serios si civilizat jucătoarele, la Mamaia, Simona Halep a reusit duminica o victorie in fata britanicei Johanna Konta, scor 6-1, 6-3.
Calificarea de la Tenis Club IDU din Mamaia, s-a produs in momentul cand scorul a devenit 3-1, prin punctul adus de Irina Begu, care a dispus de Heather Watson cu 6-4, 7-5. Begu, asistată de pe bancă de colega ei Sorana Cîrstea, s-a impus la capătul unui meci echilibrat, care a durat două ore și două minute.
După ce a ratat primul meci de simplu, sâmbătă fiind înlocuită de Sorana Cîrstea din cauza unor probleme medicale, Irina a început cu break, iar apoi a condus cu 3-1, dar Watson a revenit și a restabilit egalitatea (3-3). Begu a reușit să câștige din nou contra serviciului, iar apoi a reușit să se desprindă la 5-3, după un ghem în care a avut 40-0, iar apoi a salvat două mingi de break. Românca a încheiat setul cu 6-4, după 43 de minute.
Setul secund a fost și mai strâns, Watson fiind la conducere cu serviciul, 1-0, 2-1, 3-2. La 3-3, Begu a făcut break, dar imediat și-a pierdut serviciul, iar apoi Watson a preluat conducerea cu 5-4, după trei mingi de break ratate de jucătoarea noastră. Irina a restabilit egalitatea, 5-5, a reușit să câștige un nou break, iar apoi a obținut victoria cu 7-5.
Meciul de dublu, doar pentru palmares, s-a desfășurat între perechile Monica Niculescu/Simona Halep și Laura Robson (267 WTA la dublu)/Jocelyn Rae (106 WTA al dublu), încheiat cu 6-3, 1-6, 10-8 pentru britanice.
România și-a atins obiectivul, mentinerea în al doilea eșalon valoric al Fed Cup, după ce a fost învinsă de Belgia cu scorul de 3-1, în februarie, la București, în primul tur al Grupei Mondiale II.