Epuizată, dar calificată în ,,optimi”: Monica Niculescu merge mai departe la Wimbledon!

0 451

Monica Niculescu, singura jucătoare din România rămasă în cursă la Wimbledon, a reuşit astăzi o victorie importantă, care i-a adus calificarea în ,,optimile” turneului londonez : 6-3, 7-5, în faţa Krystinei Plyskova (Cehia). Meciul a curs clar în favoarea jucătoarei noastre, până la scorul 6-3, 2-0 şi se părea că nimic nu o va opri pe Monica să câştige la pas. Şi totuşi, pe fondul unei relaxări premature, partida s-a complicat, din punct de vedere al jucătoarei noastre. Plyskova a evoluat cu mai mult curaj,chiar dacă a continuat să comită greşeli neforţate. În această situaţie, cehoaica a ajuns să conducă : 5-4 şi să aibă chiar mingi de set. Acest game, al 10-lea al setului secund a fost extrem de disputat, un adevărat maraton, care le-a solicitat din plin pe cele două combatante. Avantajele au alternat, game-ul prelungindu-se enervant (nu mai puţin de 20 de minute!). În final, pe fondul oboselii Krystinei, Monica a sprintat, la propriu şi la figurat spre egalare în setul secund, câştigând un game extrem de important : 5-5. Demoralizată, Plyskova nu a mai găsit resurse să opună rezistenţă, iar Niculescu s-a impus, cu 7-5 în al doilea set şi a câştigat meciul. Obosită şi ea, dar mulţumită, Monica şi-a egalat cea mai bună performanţă a carierei, şi va lupta în ,,optimi”, în faţa învingătoarei din meciul Bacsinszky – Lisicki.