Faza eliminatorie a optimilor Cupei Mondiale a fost deschisă de un meci...

Faza eliminatorie a optimilor Cupei Mondiale a fost deschisă de un meci fabulos : Franța – Argentina 4-3!

0 179

La Mondialul de fotbal din Rusia s-a dat startul optimilor de finală. Argentina este a doua mare putere în fotbalul mondial, după Germania, care părăsește competiția! Partida Franța – Argentina a fost cea mai atractivă de până acum, la Campionatul Mondial din Rusia, un meci cu multe goluri și cu răsturnări de situație mai rar întâlnite pe un teren de fotbal…
Eroul partidei a fost vedeta în devenire a Franței, Mbappe, care a uimit pe toată lumea. În minutul 8, Mbappe a fost faultat, iar Griezmann a trimis în bară! A fost ocazia care a prefațat deschiderea scorului, în minutul 11: Mbappe a fost faultat în careu, după o cursă excepțională, iar Griezman a înscris cu siguranță, 1-0 pentru Franţa!
Până la pauză însă, argentinienii au remontat : Di Maria a trimis o torpilă de la 20 metri, în plasa laterală şi s-a intrat cu 1-1 la pauză.
La doar trei minute de la startul reprizei secunde, Messi a șutat, destul de slab, dar Mercado s-a interpus inspirat în calea mingii și a trimis în poartă, pentru golul de 2-1, care a întors rezultatul și a adus Argentina în avantaj! A fost o bucurie de fix 10 minute a argentinienilor, care s-au trezit încasând apoi….trei goluri la rând! Autorii lor : Pavard (min.58), Mbappe (min. 64 și 68) și Franța a întors, la rândul ei, scorul (4-2!)

Povestea atât de frumoasă s-a încheiat însă în minutul 68, când Argentina a marcat, prin Aguero (4-3, min. 90+3), însă era prea târziu, chiar Pavon a trimis peste poartă în ultima secundă…Fabulos meci, care intră în istoria Cupei Mondiale, ca unul dintre cele mai frumoase!