FC Braşov a pierdut şi şansele de supravieţuire se apropie de zero!

0 539

Derby-ul salvării de la retrogradare, dintre FC Braşov şi Rapid a adus multă amarăciune în tribunele stadionului Tineretului. ,,Stegarii” au părăsit terenul învinşi şi retrogradarea (în fapt, dispariţia) sunt tot mai aproape… Meciul i-a scos în evidenţă pe jucătorii cei mai experimentaţi din cele două tabere, e drept, privind din unghiuri diferite…Mai întâi pe golgheterul Constantinescu, care a irosit un penalty în min. 5, după ce Ţâră fusese faultat! Oaspeţii au replicat la prima lor fază mai legată şi au deschis scorul în min. 20, atunci când Meulens a şutat de la 16 m şi l-a învins pe Iacob (0-1). A urmat un asalt la poarta ,,vişiniilor”, încununat în prelungirile primei reprize, când a înscris Novakovic, care a fructificat din careu, după o fază în care mingea s-a plimbat nestingherită prin suprafaţa de pedeapsă (1-1). Apoi, alţi doi jucători exponenţiali, din cele două echipe, au decis rezultatul…Mai întâi, D. Nicolae, ale cărui acţiuni au semănat mereu panică. Acesta a fost faultat în careu şi tot el a transformat penalty-ul acordat (1-2). Apoi, a venit rândul lui Buga, aruncat la disperare în luptă, dar care a irosit o mare ocazie în prelungirile meciului, ratând incredibil de la 6 m! Aşa s-a scris istoria acestui meci, în care FC Braşov a capotat lamentabil şi este tot mai aproape de o retrogradare ruşinoasă

FC Braşov : Iacob – G. Matei, Novakovic, L. Goian, Novak – Juric, Zlomislic – M. Constantinescu, Ciocâlteu (Leko), Bencun – Țâră (Buga).