FC Braşov s-a ales cu un punct de la Rm Vâlcea dar...

FC Braşov s-a ales cu un punct de la Rm Vâlcea dar şi cu doi eliminaţi !

0 433

Etapa a 11-a a ligii secunde de fotbal nu a adus ce sperau ,,stegarii”, respectiv trei puncte, pe terenul unei formaţii modeste, care ocupă un loc în partea a doua a ierarhiei şi care nu a spart deloc gura târgului până acum…A făcut-o duminică, chiar în faţa echipei braşovene, care era creditată ca favorită la victorie. Nu a fost însă aşa, iar ,,stegarii” au păţit-o ca în meciul cu Timişoara, încheiat, de asemenea, la egalitate. La Rm. Vâlcea a fost 1-1, cu ,,stegarii” în prim plan în primele minute, când au deschis scorul prin omniprezentul Grigorie (1-0, min. 7). Apoi, pe măsura trecerii timpului, FC Braşov a avut multe ocazii să se detaşeze, însă Răsdan, Sburlea sau Stan au greşit de puţin. De cealaltă parte, Rm. Vâlcea a prins din ce în ce mai mult curaj şi a profitat în repriza a doua de pasul în spate al ,,stegarilor”. Astfel, în min. 70, cel mai bun jucător al gazdelor, Vasile, l-a învins pe Iacob, cu un şut din careu (1-1). A fost rezultatul unui meci, în care FC Braşov a ratat şi apoi a luptat să apere punctul, având doi jucători eliminaţi, ambii pentru două cartonaşe galbene. Este vorba despre Băjan şi Sburlea. Ultimul este o pierdere importantă pentru atacul ,,galben-negrilor”, tocmai înaintea meciului cu Foresta Suceava, de la sfârşitul săptămânii viitoare.

FC Braşov : Fl. Iacob – Băjan, Leca, Șerban, Stan – Răsdan (Manole), P. Iacob, Vl. Munteanu, Goge (Vagner) – Grigorie (Poverlovici) – Sburlea.

,,Stegarii” au acum 25 de puncte şi ocupă treapta a doua a podiumului clasamentului. În etapa următoare, FC Braşov va juca acasă, cu una din echipele grele ale campionatului, Foresta Suceava (vineri, 14 octombrie)