Final palpitant la baschet, în sala sporturilor din Braşov : Olimpia Braşov...

Final palpitant la baschet, în sala sporturilor din Braşov : Olimpia Braşov –Phoenix Galaţi 62-61

0 290

A doua etapă a campionatului Ligii Naţionale de baschet feminin a rezervat, în sala sporturilor din Braşov, un meci care se anunţa la discreţia echipei braşovene. Aceasta, ţinând cont de valoarea lotului braşovean, comparativ cu cel al echipei de la Dunăre dar şi datorită faptului că Olimpia a pornit lansat în campionat, câştigând în prima etapă la Arad…Aşa au gândit probabil şi jucătoarele Braşovului,care s-au văzut rapid în avantaj : 12-5. Apoi, inexplicabil, fetele pregătite de Dan Calancea au redus turaţia motoarelor, au apărut greşelile, lipsa de concentrare, imprecizia la aruncări,chiar şi la cele libere. Treptat, Galaţiul a revenit şi ceea ce părea o gluma la început,era să coste scump echipa Braşovului. Totul s-a decis în ultimul sfert al meciului şi, mai mult, în ultimele secunde, când Galaţiul a irosit un atac, atunci când Olimpia conducea cu doar un punct. A fost greşeala care a trimis punctele în contul gazdelor, spre bucuria fanilor din tribune. Scor final : 62 – 61 (20-12, 15-16, 12-9, 15-24). Dacă la Galaţi am remarcat pofta de joc, determinare şi ambiţie, jucătoarele Braşovului au fost destul de apatice şi fără vlagă…
În primul sfert, după noile reguli din campionatul nostru, la Olimpia au jucat Brezoi (junioară) şi Irimia (jucătoare autohtonă).
Punctele echipei antrenorului Dan Calancea au fost înscrise de Handford 20, Pesovic 15, Durett 12, Higgins 8, Irimia 7.
Olimpia Braşov are 2 victorii din 2 partide şi va juca etapa viitoare în deplasare,cu Alexandria.