Fotbal, Liga a treia : ACS SR Brașov s-a impus acasă, cu...

Fotbal, Liga a treia : ACS SR Brașov s-a impus acasă, cu Hermanstadt 2; gazdele au avut trei goluri anulate pentru ofsaid!

0 233

După câteva evoluții mai puțin bune pe teren propriu, lucru care i-a făcut pe oficialii echipei să susțină că există o presiune asupra echipei, atunci când joacă pe ,,Tineretului”, ACS SR Brașov s-a dezlănțuit în partida cu Hermanstadt 2. Chiar dacă nu a fost un scor fluviu, în acest meci, contând pentru etapa a 12-a a seriei a treia, ,,stegarii”au dominat clar și nu au lăsat niciun moment impresia că ar putea pierde din punctele puse în joc…
Meciul nu a început fericit pentru echipa Brașovului, pentru că în chiar minutul 2, unul din jucătorii tineri, Răzvan Dragomir, s-a accidentat serios și antrenorul Florin Stângă a fost nevoit să improvizeze, trimițând pe teren singurul jucător disponibil să îi ia locul celui accidentat, ținând cont de prevederile regulamentului, legate de înlocuirea jucătorilor tineri…Așa a fost aruncat în luptă, pe post de atacant….fundașul Raul Toader. Chiar și așa, echipa brașoveană a dominat, unelori clar dar nu a făsit drumul spre gol minute bune. Atunci când l-a găsit, a intervenit tușierul de la tribuna a doua, o domnișoară din Iași, la semnalizările căreia, au fost anulate…trei goluri ale gazdelor!
Și totuși, dreptate s-a făcut până la urmă, pentru că în min. 62, nou intratul Horia Popa a marcat, după o centrare perfectă a lui Boția (1-0). Puțin mai târziu, rolurile s-au inversat, iar activului Horia Popa i-a venit rândul să fie servantul, la reușita lui Boția (2-0, min. 74). Apoi, ca și când șirul accidentărilor nu ar fi fost destul de lung la ACS SR Brașov, Horia Popa a părăsit terenul șchiopătând, dar mulțunit că în 20 de minute a marcat și a oferit o pasă de gol! Scor final : 2-0 pentru ACS SR Brașov, care se menține în plutonul fruntaș al seriei a treia.
ACS SR Municipal Brașov : Moldoveanu – Răduțoiu, Poverlovici, Damian, Voicu – Burlacu, Țuțu – Strătilă (H. Popa, Cocan), Boția, Dragomir (Toader) – Avram (Răchișan).

Florin Stângă, antrenor principal ACS SR Brașov : ,,După o primă repriză mai slăbuță, am făcut un joc bun în partea a doua a meciului. Cert este că tot ceea ce se întâmplă în jurul echipei nu face bine jucătorilor și pune o presiune în plus. Am avut și destule ocazii de poartă, am și ratat. Sper ca această victorie să fie bună pentru moralul echipei și să câștigăm ultimele trei partide din acest an. Avem foarte mulți jucători accidentați, unele accidentări stupide, așa cum a fost și cea din debutul meciului de astăzi

După 12 etape, ACS SR Brașov ocupă locul 3 în clasamentul seriei a treia, cu 23 de puncte, fiind precedată de Turris Tr. Măgurele, cu 25 de puncte și Flacăra Horezu, care are 27 de puncte. În etapa viitoare, echipa Brașovului va juca pe terenul ultimei clasate, Viitorul Domnești