Fotbaliștii de la ACS SR Brașov s-au impus pe terenul lanternei roșii,...

Fotbaliștii de la ACS SR Brașov s-au impus pe terenul lanternei roșii, însă, în primul minut al meciului, brașovenii au refuzat jocul, protestând pentru situația în care se află!

1 273

ACS SR Brașov a câștigat fără probleme meciul disputat la Domnești, cu ultima clasată din seria a treia a Ligii a treia, Viitorul, din localitate. Meciul, din cadrul etapei a 13-a a campionatului, a început însă cu un protest inedit, unic, al ,,stegarilor”, care, în primul minut au stat pe loc, în jumătatea proprie, refuzând jocul, pentru a trage un semnal de alarmă, legat de situația în care se află, fără salariile încasate, conform contractelor și, mai ales, fără perspective! Spre lauda lor, fotbaliștii gazdă au reacționat pozitiv acestui demers al brașovenilor și s-au mărginit să paseze între ei și să nu intre în jumătatea de teren adversă…
Odată reluat meciul, în condiții normale, echipa Brașovului a zburdat pe teren și s-a impus clar, cu 6-2. ACS SR Brașov a condus cu 6-0, prin golurile înscrise de Raul Toader (min. 5), Cristi Cocan (min. 42), Vlad Boția (min 56 și min. 65), Stefan Răchișan (min. 62), Stratilă (min. 82). Apoi, gazdele au marcat de două ori, marcate de Alexandru (84-pen) şi Tudor (86).

ACS SR Brașov are acum 26 de puncte, din 13 partide disputate, fiind, deocamdată, pe locul 3 al ierarhiei. Oricum, situația echipei este critică. Fără bani, fără condiții de antrenament la propriul stadion și fără perspective, echipa s-au putea scufunda curând…