Futsal : Colțea Brașov învinge lidera, după un meci tensionat

1 307

Etapa a 11-a a Ligii secunde de futsal, a programat în sala sporturilor din Brașov derby-ul primelor două clasate, Clujana Cluj, respectiv, Colțea Brașov. Meciul a început liniștit dar, pe măsura trecerii timpului, a devenit din ce în ce mai tensionat, astfel încât s-a lăsat cu cartonașe galbene și chiar unul roșu! Echipa oaspete, venită cu multe pretenții la Brașov și mereu în prim planul protestelor la adresa arbitrilor, a deschis scorul în min. 4 (0-1), scor cu care s-a încheiat prima repriză, în ciuda multor ocazii de egalare. În repriza a doua, s-au întâmplat multe…Mai întâi a venit golul egalizator, semnat de Răzvan Radu (1-1), după care echipa din Cluj a rămas fără portar, eliminat pentru două cartonașe galebene, ca urmare a unor intrări grosolane, la atacanții echipei brașovene…În acest fel, echipa oaspete a jucat fără portar calificat, preferând să aibă același număr de jucători de câmp ca echipa brașoveană. Acest lucru a avut darul să secătuiască forțele clujenilor, care trebuiau să facă un marcaj strict și să faciliteze replierea unor jucători înspre poarta proprie, în momentele de atac ale gazdelor…Chiar și așa, oaspeții s-au trezit din nou în avantaj, 2-1, dar Colțea nu a renunțat, a prins aripi și a egalat din nou, prin Paul Isac (2-2). Apoi, Clujana Cluj avea să treacă din nou în avantaj, 3-2 dar era cântecul de lebădă, pentru că echipa brașoveană a avut, în ultimele zece minute ale meciului, o perioadă excelentă, în care a întors rezultatul. Au marcat Paul Isac (2) și Liviu Șerban. Scorul final, 3-2 pentru Colțea Brașov, a dezlănțuit ultimele proteste ale echipei oaspete, care nu a recunoscu,t cu una cu două, înfrângerea…
Clujana are avantajul unui punct în fruntea clasamentului (27), față de Colțea Brașov, dar trupa brașoveană suportă încă penalizarea dictată de federație. Urmează pauza competițională, campionatul ligii secunde de fotbal în sală urmând să se reia la sfârșitul lunii ianuarie 2018, când Colțea va juca acasă, cu Bukovina Vicov.