Handbal : Chiar dacă Buceschi, de la Corona, a marcat 8 goluri,...

Handbal : Chiar dacă Buceschi, de la Corona, a marcat 8 goluri, România a pierdut cu Olanda, la Campionatul European

0 205

România a pierdut primul meci la Campionatul European de handbal feminin, 29-24, în faţa Olandei. A fost prima partidă susţinută în grupa principală de la Nancy. De data aceasta, echipa noastră a jucat modest, comițând multe greșeli, mai ales în atac, unde a ratat foarte mult. Cu toate acestea, Eliza Buceschi, de la Corona Brașov, a marcat cele mai multe goluri pentru echipa noastră, 8. După un debut slab, 0-3, România a reuşit totuşi să revină în joc, iar după 14 minute și-a ajuns din urmă adversara : 4-4. Cristina Neagu a spart gheaţa abia în minutul 15, a „recidivat” două minute mai târziu, dar tricolorele au fost la conducere doar pentru câteva clipe. România a rămas însă solidă în apărare, astfel că a reuşit să rămână în preajma adversarei, iar la pauză handicapul a fost minim, 10-11. După pauză, după primele minute de joc, echipa România a simţit că pierde toate hăţurile din mână, astfel că şi apărarea a cedat, pe fondul nereuşitelor din atac. Olanda a apăsat accelerația și a ajuns la 15-11 în minutul 36. Cele mai importante jucătoare ale României nu au mers, iar Olanda s-a desprins la 19-13 în minutul 41, după care România a avut o cădere abruptă, iar scorul a devenit 13-21, în minutul 44. Cu şapte minute înainte de final, România a ajuns la 20-25, motiv pentru suporterii români să încerce să „reîncarce” bateriile echipei, prin susţinerea arătată din tribune. Nu s-a putut însă mai mult de atât până la final. Olanda a câştigat cu 29-24, astfel că invincibilitatea României a „căzut”.

Chiar dacă a pierdut, România rămâne într-o situaţie favorabilă pentru calificarea în semifinale. Tricolorele vor avea de disputat meciurile cu Spania şi Ungaria, iar dacă îşi face punctele se va califica fără a mai depinde de niciun alt rezultat

Au evoluat pentru România : Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu, Geiger 1gol, Buceschi 8, Neagu 4, Perianu, Laslo 1, Ardean-Elisei 2, Pintea 3, Florică, Polocoşer, Băcăoanu, Zamfirescu, Chiper 4, Dragut 1. Antrenor: Ambros Martin