Handbal : Corona a pierdut ultimul meci disputat în acest an

0 232

Handbalistele Coronei au pierdut meciul jucat miercuri seara, în deplasare la Craiova, în Liga Națională de handbal feminin, cu scorul de 23-17 (12-10) Partida a fost de una de luptă, gazdele având mare nevoie de o victorie pentru a nu se îndepărta de plutonul din faţă al clasamentului. Corona a avut de trei ori şansa egalării la scorul de 16-15, însă acest lucru nu s-.a întâmplat iar pe final SCM Craiova s-a distanţat şi şi-a trecut în cont trei puncte importante. Pentru Corona au marcat: Dmitrovic 5, Buceschi 4, Chiper 2, Chiricuţă 2, Tămaş 2, Vetkova 1, Bucur 1.
La final, antrenorul Coronei, Ion Crăciun a declarat că altfel ar fi stat lucrurile dacă echipa braşoveană nu rata atât de mult. “A fost un meci în care gazdele s-au mobilizat foarte bine pentru a câştiga, deoarece o înfrîngere le-ar fi îndepartat încă puţin de ceea ce îşi doresc. Ştiam că nu va fi uşor, dar am sperat să eliminăm din greşelile pe care le mai facem şi din ratările care ne-au făcut să mai pierdem puncte în acest sezon. La scorul de 16-15, am avut trei şanse de egalare, dar nu am reuşit să facem acest lucru şi asta ne-a costat. Îmi pare rău că nu ne-a ieşit un rezultat bun, mai ales că simt că dacă egalam la 16-16, alta era situaţia. Asta e, mergem înainte şi facem totul pentru a ne antrena şi mai bine în această pauză competiţională şi la reluarea campionatului să fim şi mai pregătiţi de partea a doua a campionatului. Încă ne luptăm cu şanse pentru un loc în partea de sus a clasamentului, dar tot avem gustul amar că am pierdut puncte şi pe greşelile pe care le facem….”.

După această etapă, Liga Naţională intră în pauză competiţională până în luna ianuarie 2019.