Handbal feminin, Romania – Danemarca 31-30/ Victorie in ultimele secunde!!!!!!!!!!!!

0 603

Naționala feminină de handbal a României s-a calificat dramatic în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins echipa gazdă cu scorul de 31-30 (13-10, 27-27), la capătul prelungirilor, miercuri seara, la Herning, în sferturile de finală.

Marcatoarele echipei României au fost Neagu 15 goluri, Brădeanu 5, Manea 3, Nechita 3, Buceschi 3, Ardean-Elisei 2, iar pentru Danemarca s-au remarcat L. Jorgensen 5 goluri, Hansen, tot 5.

Cele două echipe s-au mai duelat în aceeaşi sală, la CE din 2010, atunci când tricolorele au câştigat medalia de bronz, învingând Danemarca în finala mică.Handbal feminin Campionatul Mondial 2015

Tot miercuri, în celelalte meciuri din sferturile de finală s-au înregistrat rezultatele:
* Olanda – Franţa 28-25 (15-12),
* Polonia – Rusia 21-20 (11-9),
* Norvegia – Muntenegru 26-25 (13-11),
* Danemarca – Romania 30-31