Handbal masculin, Liga Naţională : Făgăraşul are echipă, Braşovul, nu!

0 835

Sala sporturilor din Braşov a fost gazda derby-ului judeţean al handbalului maculin, din liga secundă, Centrul Naţional Olimpic de Tineret Braşov – CSM Făgăraş, un meci care a aprins mai mereu spiritele (ne aducem aminte cum în urmă cu doi ani, jucătorii celor două echipe s-au încăierat la finalul unui meci, la Braşov!). Meciul a avut importanţă doar pentru echipa din Făgăraş, care este foarte aproape de a obţine o uluitoare promovare în eşalonul de alită al handbalului masculin românesc! Şi de data aceasta, partida dintre cele două echipe s-a ridicat la cote maxime de suspans si de încleştare. Echipa braşoveană, pregătită de Florin Paraschiv, Alina Teslăraşu şi Gabriel Borodi, a început ca din tun (3-0, 5-1, 7-2), surprinzându-şi adversara cu acţiuni în viteză, cu repunerea rapidă a mingii de la centru după gol, ceea ce a surprins mai mereu poarta oaspeţilor. În această situaţie, CNOT Braşov a condus permanent în prima repriză, având chiar şi 5 goluri avantaj, diferenţă regăsită şi la finalul primei reprize : 21-16. După pauză rolurile s-au inversat : CNOT Braşov a făcut pasul înapoi, iar Făgăraşul a prins aripi, astfel încât a început încet, dar sigur cursa de urmărire. Scorul a reflectat schimbarea de pe teren, CSM Făgăraş ajungându-şi din urmă adversara (25-25, min. 47)!

Un final palpitant, cu suspans…

Finalul meciului a fost palpitant, cele două echipe încercând să-şi apropie victoria. Mai experimentată şi mai proaspătă, echipa din Făgăraş a condus în trei rânduri la două goluri diferenţă (29-27, 30-28, 31-29), iar în ultimul minut a închis meciul, în momentul când diferenţa era de trei goluri (32-29). Scor final : 32-30 pentru CSM Făgăraş, care face un pas uriaş spre Liga Naţională de handbal masculin. Cei mai eficienţi jucători au fost Frăţilă – 11 goluri, Istrate – 7 şi Arsene – 6 , pentru învingători, respectiv, Matei-11 goluri pentru CNOT Braşov. CSM Făgăraş s-a distanţat la 8 puncte faţă de a doua clasată, CSM Satu Mare, având acum 51 de puncte, cu 4 etape înainte de finalul campionatului. Derby-ul seriei, CSM Făgăraş – CSM Satu Mare se va disputa duminica viitoare pe terenul primei echipe.

CNOT Braşov  ocupă, după 18 partide disputate locul 8 în clasament, cu 23 de puncte, fiind departe de a readuce Braşovul în prima ligă a handbalului. Poate anul viitor…

,,Nu am mai trăit în 25 de ani asemenea partidă, cu o tensiune majoră. Am întors rezultatul şi am obţinut o victorie mare, care ne apropie de mult visata promovare. Sper să avem suportul factorilor decizionali locali, să putem evolua în Liga Naţională”, ne-a declarat cu tremur în glas antrenorul Făgăraşului, Dumitru Opriş