Handbal : schimbare de adversar pentru România, la turneul preolimpic de la...

Handbal : schimbare de adversar pentru România, la turneul preolimpic de la Podgorica

0 210

Schimbare de adversar pentru naționala feminină de handbal a României, la turneul preolimpic de la Podgorica. Echipa României va înfrunta Norvegia, Muntenegru și Kazakhstan la turneu, programat în perioada 20-22 martie. Ultima i-a luat locul reprezentativei Coreea de Nord, retrasă din competiție, după cum a decis Federația Internațională de Handbal.

Kazakhstan a fost adversara României și la ultimul Campionat Mondial. În Japonia, selecționata condusă de Tomas Ryde a câștigat cu mari emoții, cu 22-20. Reprezentanta Asiei a terminat pe locul 22 la ultimul turneul final, doar China și Australia fiind mai slab clasate.

Primele două naționale clasate în turneul de la Podgorica se vor califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo, programate în petrioada 24 iulie – 9 august.

România se va prezenta la respectivele calificări cu o nouă conducere tehnică, Bogdan Burcea – Ovidiu Mihăilă, staff care va fi supus validării joi, în cadrul Consiliului.