În etapa mailor surprize, Corona Braşov a pierdut clar la Bistriţa :...

În etapa mailor surprize, Corona Braşov a pierdut clar la Bistriţa : 29-35!

0 444

Etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, s-au înregistrat două surprize de proporţii : Zalău a învins acasă CSM Craiova, garnisită cu golghetera dezertată, Cristina Zamfir şi cu antrenorul ezitant, Bogdan Burcea, iar prăbuşita Sanubius galaţi a reuşit să treacă la mare scor, de,,U”Cluj! La acest capitol, dar repspectând proporţiile, se poate încadra şi eşecul Coroeni Braşov la Bistriţa, pe terenul unei nou promovate : 29-35. A surprins în primul rând, diferenţa de şase goluri, cam mare pentru prestigiul (şifonat) al echipei braşovene…Aceasta, după o primă repriză încheiată la egalitate 16-16) şi după ce Bistriţa s-a detaşat spre finalul partidei.
Pentru Corona Braşov au înscris : Chiper 12, Ţăcălie 4, Neagu 2, Briscan 2, Hotea 2, Bucur 1, Ciuciulete 1, Bondar 1, Dincă 1
La finalul partidei, antrenoarea Coronei, Mariana Tîrcă a : ,,Este un rezultat pe care, evident, nu ni-l doream. Am început bine meciul, dar şi în acest joc s-a întîmplat ce s-a întîmplat în meciurile anterioare. Au apărut prea multe greşeli, atât pe apărare cât şi pe atac, de care adversarul a profitat la maxim. Nu îmi pot explica jocul, pentru că sunt prea multe greşeli care nu ar trebui să apară. În repriza a doua, am fost de nerecunoscut, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă. Îmi asum rezultatul şi sper ca fetele, pentru ele în primul rând, să depăşească acest moment”, a spus antrenoarea Braşovului.
În etapa viitoare, Corona va primi pe teren propriu vizita celor de la Dunărea Brăila. Partida se va juca duminică,de la ora 16.00.