Înfrângere surprinzătoare şi…bizară a Simonei Halep, în finala de la Roma

0 268

Simona Halep, numărul patru mondial, a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina cu 4-6, 7-5, 6-1, duminică, în finala turneului WTA de la Roma. Svitolina (22 ani, 11 WTA) s-a impus după două ore și 7 minute de joc, în fața Simonei Halep (25 ani), cap de serie numărul șase. Totuşi, meciul a a vut un istoric aparte, iar finalul a stârnit destule controverse şi comentarii. Concret, Halep a zburdat pe teren în primul set, pe care şi l-a adjudecat mai clar decât arată scorul, 6-4. A urmat ceva incredibil, după ce Simona a călcat greşit şi a suferit o uşoară accidentare la picior. După acest eveniment, Simona nu a mai fost…Simona, nu a mai alegat eficient şi nu a mai fost sigură pe ea! Adversara a recuperat rapid terenul pierdut şi a terminat în faţa unei adversare care făcea figuraţie…Păcat, pentru că Svitolina era de bătut! Halep va primi totuşi un cec de 230.565 euro și 585 puncte WTA.