Jocurile Europene, Minsk 2019 (21-30 iunie)

Jocurile Europene, Minsk 2019 (21-30 iunie)

0 34

Vara fierbinte şi plină de evenimente sportive continuă… În această perioadă, pe lângă meciurile Campionatului European de Fotbal U21, telespectatorii vor putea vedea Jocurile Europene de la Minsk, care se desfăşoară în intervalul 21-30 iunie.

Pe parcursul celor 10 zile de întreceri, în intervalul 21-30 iunie, sunt programate întreceri de atletism, baschet 3×3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plajă, gimnastică – artistică, aerobică, acrobatica, trampoline și ritmică, judo, kaiac-canoe, lupte – feminin, libere și greco-romane, sambo, tenis de masă, tir sportiv și tir cu arcul.

8 dintre cele 15 probe sportive vor conta pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din anul 2020 (ciclism şosea şi pistă, judo, atletism, karate, badminton, iar pentru tenis de masă, tir şi tir cu arcul, calificările vor fi directe, prin acordarea de locuri cota). Pentru judo şi box, competitia de la Minsk va fi asimilata campionatelor europene.

La cea de-a doua ediţie a Jocurilor Europene, România va participa cu o delegație formată din 123 de sportivi, care vor concura la toate cele 15 sporturi și discipline sportive din program.

Vineri, 21 iunie, este programată ceremonia de deschidere, de la ora 22.00. Ceremonia de închidere a Jocurilor Europene de la Minsk 2019 este duminică, 30 iunie, de la ora 22.00.

Evenimentele de la mInsk sunt transmise în direct la TVR; Programul transmisiunilor

Vineri, 21 iunie

    09.00-10.00 – Baschet 3X3 F  ROM-GER şi HUN-CZE    TVR HD

    14.30-15.30 – Baschet 3X3  M  SRB-AND şi ROM-POL    TVR HD

    22.00-00.35 – Ceremonia de deschidere                            TVR1+TVR HD

Sâmbătă, 22 iunie

    10.00-11.45 – Tenis de masă          M/F simplu                TVR 1

    10.30-14.00 – Judo Calif M 60,63, F 48,52,57                  TVR HD

    14.45-16.00 – Tir Puşcă AC 10 m Mixt, Finala                  TVR 3

    14.00-19.00 – Gimnastica Rit/Acrob, Finala                    TVR 2

    16.00-17.00 – Baschet 3X3, M POL-SRB şi ROM-AND    TVR HD

    17.00-19.10 – Judo, Finale                                                  TVR HD

    18.00-19.00 – Baschet 3X3, M SRB-ROM                        TVR HD

    19.05-21.00 – Tenis masă, M simplu                                TVR HD

Duminică, 23 iunie

    10.00-11.30 – Tenis masă mixt calificări                          TVR HD

    10.30-14.00 – Judo, Calificări M73,81 F 63,70                TVR HD

    11.30-14.30 – Baschet 3×3 M,F Calificări                          TVR HD

    14.00-19.15 – Gimnastică Ritm/Acrob., Finale                TVR 2

    17.00-18.55 – Judo, Finale                                                  TVR 1+TVR HD

    19.15-21.00 – Tenis masă M/F, Tur 2                                TVR HD

Luni, 24 iunie

    10.00-11.30 – Tenis masă mixt, Sferturi                      TVR 1

    11.30-13.00 – Atletism (înregistrare din 23.06)            TVR HD

    13.00-15.00 – Tir puşcă AC M/F Finale                        TVR HD

    15.00-16.30 – Baschet 3×3, Sferturi                              TVR HD

    17.00-19.10 – Judo, Finale                                              TVR 3

    18.00-19.40 – Baschet 3×3, Semifinale                        TVR HD

    19.00-20.55 – Gimnastica, Finale                                  TVR HD

    19.50-21.55 – Baschet 3×3, Finale                                  TVR HD

Marţi, 25 iunie

    10.00-11.30 – Tenis de masă mixt, Semifinale                TVR 1

    10.30-14.35 – Judo echipe mixt, Calificări                      TVR HD

    14.00-17.35 – Canoe sprint, Semifinale                            TVR 2

    14.20-16.20 – Atletism, sferturi                                          TVR HD

    16.00-18.15 – Judo, Finale                                                  TVR HD+TVR 3

    18.00-20.10 – Tenis masă mixt, Finale                              TVR 1

    18.15-19.20 – Lupte libere M Semif +Finale                    TVR HD

    19.00-20.55 – Gimnastică M/F Aerob, Finale                  TVR HD

    19.30-20.30 – BOX, sferturi

Miercuri, 26 iunie

    10.00-11.50 – Canoe sprint, Finale                                              TVR 2

    10.00-14.00 – Tenis masă M/F, Semifinale                              TVR HD

    14.00-16.45 – Fotbal pe plaja POR-ROM şi ITA-RUS                TVR HD

    16.00-20.20 – Tenis masă M/F, Finale                                        TVR 1

    17.40-19.40 – Atletism, Semifinale                                              TVR HD

    18.30-21.30 – Box M/F, Calificări                                                TVR HD

    18.40-20.40 – Lupte libere M/F, Finale                                        TVR HD

Joi, 27 iunie

    10.00-11.30 – Canoe sprint, Finale                                              TVR 2

    11.00-14.00 – Lupte M/F, Calificări                                              TVR HD

    13.00-16.00 – Gimnstică artistică Masc. Calificări                    TVR 2

    14.00-17.35 – Canoe sprint, Finale                                              TVR HD

    20.45-22.00 – Tenis masă echipe, Calificări                                TVR 3

    21.40-00.40 – Gimn artistică Femninin, Calificări                      TVR 2

    00.00-01.00 – Fotbal pe plajă ELV-ROU (înregistrat)                TVR3+TVR HD

Vineri, 28 iunie

    10.00-14.00 – Tenis masă echipe                                                TVR HD

    11.00-13.30 – Lupte greco M/F calificări                                    TVR HD

    14.00-17.30 – Box Semifinale                                                      TVR HD

    18.00-20.30 – Atletism echipe mixt, finale                                  TVR 2

    18.00-20.30 – Lupte greco Semifinale+finale                            TVR 3

    18.30_20.30 –  BOX Semifinale                                                    TVR 3

    20.30-22.00 – Tenis de masă  F/M Semifinale                          TVR HD

    20.30-00.30 – Fotbal plajă, Semifinale                                        TVR 1

Sâmbătă, 29 iunie

    10.00-16.10 -Tenis masă, Feminin echipe, Finale                        TVR 1

    14.00-16.45 – Gimnastică, Finale                                                    TVR 2

    16.00-18.35 – Box, Finale                                                                  TVR HD

    17.00-20.15 – Fotbal plajă, Finale                                                    TVRHD+TVR 1

    17.00-23.10 – Tenis masa M echipe,        Finale                            TVR HD

    19.45-21.15 – Lupte (doar dacă avem sportiv român) Finale        TVR HD

Duminică, 30 iunie

    12.00-15.20 – Box, Finale                                                  TVR HD

    13.00-17.25 – Gimnastică artistică, Finale                      TVR 2

    16.30-18.00 – Lupte, Finale                                                TVR HD+TVR 3

    22.00-00.00 – Ceremonia de închidere                            TVR 2

D.D.

COMENTARII

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.