Junioarele IV de la Corona Braşov s-au calificat la turneul semifinal al...

Junioarele IV de la Corona Braşov s-au calificat la turneul semifinal al CN

0 571

Junioarele IV de la ASC Corona 2010 Braşov, au susţinut în weekend-ul trecut turneul zonal al campionatului naţional de handbal, rezervat categoriei. Fetele antrenate de Mihaela Ciobotaru, au terminat grupa pe prima poziţie, cu victorii pe linie: 29-14 cu CS Multiprod Gorneşti, 23-8 cu CSS Mediaş si 25-9 cu CSO Cugir. În semifinale, junioarele de la ASC Corona 2010 Braşov, au obţinut încă o victorie clară: 22-12, cu CSS Dinamo Braşov. Finala turneului a fost echilibrată şi s-a terminat la egalitate: ASC Corona 2010 Braşov- Olimpic Târgu Mureş 20-20, astfel că, pentru departajare a fost nevoie de aruncări de la 7 metri. În final, câştig de cauză au avut braşovencele, care s-au impus cu 23-20. ,,Sunt foarte mulţumită de performanţa obţinută. Cu victoria asupra celor din Targu Mureş,jucătoarele mele au trecut şi un prag psihologic. Obiectivul nostru este să ne calificăm la turneul final”, a spus antrenoarea micuţelor handbaliste, Mihaela Ciobotaru. Primele patru formaţii clasate la turneele zonale, au obţinut calificarea la turneul semifinal, care va avea loc în perioada 15-17 mai, numele clubului organizator urmând sa fie cunoscut în perioada următoare.