,,Lupii” au evitat umilința în ultimele minute

0 191

În prima partidă a primului turneu din noul an, în Ungaria și Austria, contând pentru Erste Liga la hochei, Corona Brașov Wolves a jucat pe terenul unei echipe modeste, ocupanta penultimului loc în campionat, Hokiklub Budapest. Partida a început și a continuat surprinzător, gazdele conducând la jumătatea meciului cu un neverosimil 3-0! A fost momentul trezirii hocheiștilor Brașovului, pentru care ar fi fost prea mult să îndure a astfel de umilință. Drept urmare, elevii lui Greg Lindqvist au recuperat terenul pierdut, au egalat spre finalul timpului regulamentar și s-au impus în al treilea minut al prelungirilor. Scor 4-3 (0-2, 2-2, 2-0, 1-0). Golurile ,,lupilor” au fost marcate de P Borysenko (min. 35,05, 39,01 și 50,04), Lidhammar (min. 56,48) și Z. Molnar (min. 62,11). Cu două punctre acumlate, Corona Brașov Wolves se află pe locul 4 în Erste Liga, având 67 de puncte (32 de meciuri jucate). Următoarea partidă a echipei Brașovului este programată duminică, 6 ianuarie, în Austria, cu Vienna II.