,,Lupii” au învins la Dunaujvaros dar preşedintele echipei braşovene, Emilian Cernica, e...

,,Lupii” au învins la Dunaujvaros dar preşedintele echipei braşovene, Emilian Cernica, e foc şi pară: ,,arbitrii ne-au făcut praf!”

0 383

La Dunujvaros s-a disputat joi meciul de hochei dintre echipa locală şi Corona Braşov Wolves, meci important, o adevărată ,,finală” pentru locul patru, din sezonul regulat al Ligii Mol. Partida a revenit echipei braşovene, după prelungiri, scor 4-3 (2-1, 0-0, 1-2, 1-0), golurile învingătorilor fiind înscrise de Roberto Gliga (min. 01,05), Mihaly Arpad (06,56), Bryan McGregor (46,39) şi Arpad Mihaly (60,51), ultimul marcând golul decisiv, din prelungiri. Cu această victorie, Corona Braşov Wolves s-a apropiat foarte mult de ocuparea locului IV în clasamentul final al sezonului regulat, având acum nevoie de două victorii, din ultimele patru meciuri, pentru a ocupa, matematic, această poziţie! Chiar dacă echipa braşoveană a învins la Dunaujvaros, preşedintele secţiei de hochei de la Corona Braşov, care a însoţit echipa la toate meciurile din deplasare, este revoltat de maniera de arbitraj de la Dunujvaros, cu atât mai mult, cu cât prestaţia arbitrilor locali este mereu subiectivă : ,,Nu a fost pentru prima dată când, practic, am fost făcuţi praf, de arbitri locali, care, de data asta, au dat o serie de sancţiuni injuste, aşa cum s-a întâmplat în cazul portarului Toke sau jucătorului Clarke Garrett. A plouat cu sancţiuni în contul echipei noastre. Este revoltător, am trmis şi o epistolă în acest sens oficialilor Ligii Mol. Oricum, în play-off, unde, în prima fază, mai mult ca sigur, vom juca împotriva echipei din Dunaujvarosi, vom cere arbitri străini
Mâine, echipa braşoveană va juca tot în Ungaria, cu UTE”