,,Lupii” au învins la Gheorghieni

0 184

Într-o partidă din cadrul Erste Liga și Campionatul Național al României, Corona Brașov Wolves a jucat în deplasare ACSH Gheorghieni. Echipa gazdă a intrat pe gheață încrezătoare, din moment ce în partida anterioară reușise o surpriză de proporții în Erste Liga, învingând pe patinoarul harghitean mai titrata echipă maghiară UTE…Jucătorii echipei brașovene nu au avut însă emoții și au început meciul în trombă, reușind să deschidă rapid scorul și să ia un avantaj clar după prima repriză : 3-0, prin reușitele semnate de Gliga (min. 13,17), Tendler (min. 17,02) și B. Peter (min. 19,53). După a doua repriză în care Gheorghieni a încercat să revină, Corona a dat lovitura decisivă în penultimul minut de joc, înscriind în poarta goală, prin Gliga, în momentul în care gazdele renunțaseră la portar…Scor final 4-1 și Corona ocupă acum locul 3 în Erste Liga, cu 47 de puncte, din 24 de partide, în timp ce în Campionatul Național se află pe locul 2, cu 38 de puncte, din 15 meciuri disputate.
Următoarele partide ale ,,lupilor”vor fi în Ungaria, în cadrul Erste Liga, echipa Brașovului urmând să joace, în intervalul 23-26 noiembrie, cu UTE, Dunaújvárosi Acélbikák și DEAC Debrecen.