,,Lupii” , o nouă demonstrație de forță și virtuozitate, în fața rivalei...

,,Lupii” , o nouă demonstrație de forță și virtuozitate, în fața rivalei din Miercurea Ciuc

0 141

Patinoarul Olimpic Brașov a fost arhiplin la meciul celor mai bune echipe din România, în competiția Erste Liga, la hochei. Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc au furnizat un meci atractiv, în care echipa gazdă a jucat exemplar, cu determinare, cu forță datr și cu multă inspirație, provocând o nouă înfrângere rivalei (a cincea consecutivă!).

Pe de altă parte, Corona a spart gheața și a câștigat, după patru eșecuri în Erste Liga. Scorul a fost deschis de gazde, în min. 18, prin Molnar Zoltan, după care Miercurea Ciuc a egalat după numai 21 de secunde. A doua repriză a aparținut în totalitate “lupilor”, care au făcut o demonstrație de hochei, spre deliciul publicului.

Scorul celei de-a doua reprize, 2-0, reflectă dominarea totală a gazdelor, care au înscris prin Mark Lee, în min. 29 și Trancă, în min. 35. În ultima repriza, meciul a fost la fel de spectaculos, cu faze mai ales la poarta oaspeților.
Daniel Trancă, omul meciului, a majorat avantajul în min. 54, după care Miercurea Ciuc a înscris, în min. 55. Ultimul gol al meciului a aparținut însă tot Coronei, autorul lui fiind Peter B. în min. 58, iar Corona obține o victorie clară, care o menține în lupta pentru locul 4, în Master-Round-ul Erste Liga.

Următorul meci al Coronei Brașov în această competiție va fi joi, 21 februarie, în compania echipei Ferencvaros TC. Pînă atunci, echipa Brașovului va juca luni, 18 februarie, ora 18.30, în Campionatul Național, acasă, cu CSHC Marton Aron.