,,Lupii” par că au găsit drumul spre luminiş

0 365

Se pare că ,,lupii” Braşovului sunt pe drumul cel bun, în acest final de sezon hocheistic. Aceasta, pentru că în semifinalele Campionatului Naţional, Corona Braşov Wolves se află la egalitate cu echipa campioană en titre, Dunărea Galaţi, după două partide, disputate la malul Dunării. În primul meci, disputat luni, Corona a pierdut greu, după loviturile de departajare : 3-4 (0-3, 1-0, 2-0, 0-0, 0-1), revenind spectaculos, de la 0-3! Golurile ,,lupilor” au fost marcate de Fodor, Balazs și Petres. După prelungirile sterile, au urmat loviturile de departajare… Pentru Corona a marcat doar Fodor, în timp ce Petres și Marton nu au putut să îl învingă pe portarul Galaţiului și astfel Dunărea a câștigat primul meci din semifinale. A doua partidă, disputată în această seară, a scos în evidenţă ambiţia lupilor…flămânzi, care au revenit din nou, după ce au fost conduşi, cu 1-0, 2-1 şi chiar 3-1, dar nu au mai lăsat prada să le scape…Meciul s-a încheiat vijelios pentru lupi, care au prins viteză în repriza a treia, terminând învingători, cu un scor concludent : 6-3 (1-2, 2-1, 3-0), golurile învingătorilor fiind înscrise de M. Biro (2), Zs. Molnar (2), Virag şi G.Biro. În urma acestor rezultate, scorul din semifinală este egal,1-1. Cum finalele se dispută după sistemul ,,cel mai bun din cinci meciuri”, urmează două partide la Braşov, care ar putea parafa o calificare a ,,lupilor” în finală. Totuşi, mai este mult până…în luminiş, însă ,,lupii” dau semne că, de data aceasta, cunosc drumul…

Intră în scenă şi ,,lupii” mici

Program meciurilor de la Braşov :

Joi, 17 martie, ora 18:30 Corona Brașov Wolves – Dunărea Galați

Vineri, 18 martie, ora 18;30 Corona Brașov Wolves – Dunărea Galați

În cealaltă semifinală, HSC Miercurea Ciuc conduce Steaua, cu 2-0.

De menţionat că joi, 17 martie, ora 14:30, echipa Corona Brașov U18 joacă primul meci în finala Campionatului Național, împotriva echipei HSC Miercurea Ciuc. Se joacă după acelaşi sistem, ,,2 din 3”, cu primul meci la Patinoarul Olimpic Brașov, iar următoarele două, la Patinoarul din Miercurea Ciuc.