,,Lupii” şi-au asigurat victoria în primele ….şapte minute: Corona Braşov Wolves –...

,,Lupii” şi-au asigurat victoria în primele ….şapte minute: Corona Braşov Wolves – Vienna Capitals II 4-2

0 284

Meciul dintre Corona Braşov Wolves şi Vienna Capitals II, contând pentru Erste Liga, a început furtunos pentru „lupi”, care, în min.7 aveau deja 4-0. Au înscris Walls (min. 2’50’’), Saluga (min. 3’17’’), Sirokovs (min. 4’25’’) şi Molnar Zsombor (min. 6’14’’). Apoi, echipa Braşovului a continuat să domine, însă nu a reuşit să marcheze, în ciuda faptului că a trimis foarte multe pucuri spre poarta adversă, din toate unghiurile, din apropierea porţii sau de la distanţă. În repriza a doua, Vienna Capitals a revenit şi a redus din handicap, în min. 21’21’’ şi 24’25’’. A fost o repriză foarte slabă a ,,lupilor”, dominaţi şi masaţi mult timp în apropierea propriei porţi,asta şi ca urmare a multor eliminări, unele acordate nejustificat de arbitri. Jocul nu s-a modificat,ca aspect, în repriza a treia,cu toate că echipa Braşovului a echilibrat în dese rânduri disputa. În această ultimăparte a meciului, spectatorii au asistat la un joc de uzură, tensionat, cu multe intrări peste limita regulamentului, tolerate de arbitri, care au continuat să acorde şi eliminari nejustificate în tabăra „lupilor”. Scor final : 4-2 şi Corona Braşov acumulează 10 puncte în clasamentul la zi al Erste Liga. Următorul meci se va disputa mâine, 14 octombrie, tot pe PatinoarulOlimpic Braşov, de la ora 18.30, adversara ,,lupilor” fiind Mac Budapesta.
Am avut un meci presărat cu de toate şi este evident că sunt satisfăcut de modul în care am început jocul. Prima repriză a fost aproape perfectă pentru noi, am jucat foarte bine şi am reuşit să înscriem 4 goluri. În a doua repriză, ne-am pierdut concentrarea şi am încasat două goluri, am jucat puţin mai slab şi n-am reuşit să marcăm. Din păcate însă, la modul cum a început acest meci, m-aş fi aşteptat la un rezultat cu mult mai multe goluri marcate de noi, dar, per total, meciul s-a încheiat în favoarea noastră. Adunăm şi cele trei puncte din meciul acesta şi ne concentrăm pentru meciul de sâmbătă, împotriva celor de la Mac Budapesta”, a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Braşov