,,Lupii”, victorie importantă pentru locul III : 6-3 cu DEAC Debrecen

0 198

Meci spectaculos pe gheata Patinoarului Olimpic Brașov, între Corona Wolves și DEAC Debrecen, două echipe care aspiră într-o clasare cât mai bună în play-off. Echipa Brașovului a făcut un meci foarte bun, îndeosebi în primele două reprize, când a dominat cu autoritate disputa. De altfel, Corona Brașov a condus cu 3-0 după prima repriză, prin golurile înscrise de Peter Balasz (min. 4’13’’), Trancă, la capătul unei acțiuni individuale de excepție (min. 9’51’’) și Lidhammar (min. 19’19’’). În repriza a doua, oaspeții au înscris primul gol în min. 29’42’’, reducând scorul, la 3-1. Apoi, “lupii” și-au luat din nou rolul în serios și au înscris de două ori, prin Mihaly Arpad (min. 33’01’’) și Tendler (min. 36’01’’). După 5-1 la capătul primelor două reprize, partea a treia a meciului a început cu echipa DEAC la cârma jocului, oaspeții înscriind de două ori (în min. 51’36’’ și 57’19’’). Chiar dacă finalul a aparținut echipei maghiare, Corona Brașov a dat lovitura finală cu 36 de secunde înainte de final, când Peter Balasz a înscris în poarta goală. Scor final : 6-3 pentru Corona, care se pregătește pentru următoarea dispută din Erste Liga, de duminică, ora 17.00, în compania echipei Ferencvaros, lidera la zi a Erste Liga. Echipa Brașovului ocupă locul III în clasament, cu 72 de puncte, din 35 de meciuri disputate.