,,Lupii”au făcut spectacol în primul meci din Erste Liga : 4-1 cu...

,,Lupii”au făcut spectacol în primul meci din Erste Liga : 4-1 cu Vasas

0 180

A debutat ediția 2019-2020 a Erste Liga la hochei. Corona Brașov a avut de înfruntat în prima partidă Vasas Budapesta, pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov. La capătul unui meci dominat clar de echipa Brașovului, aceasta s-a impus cu 4-1 (3-1, 0-0, 1-0). Prima repriză a fost de referință, pentru că oaspeții au fost cei care au deschis scorul (min. 13,23). Apoi, în mai puțin de 2 minute, Corona Brașov a marcat de trei ori, prin Rabbit (min. 16,35), P. Balazs (min. 17,31) și Z. Molnar (min. 17,51), întorcând scorul. După o a doua repriză dinamică, dar fără goluri, a urmat ultimul act al partidei, în care Corona Brașov a parafat un prim succes în actualul campionat, înscriind prin Plante.

Pentru echipa Brașovului urmează duminică o deplasare grea, la Miercurea Ciuc.