,,Lupii”au răpus Miercurea Ciuc!

0 426

Meci încrâncenat și aprig disputat pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov, între cele mai bune echipe din România, Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc, care s-au înfruntat atât în Erste Liga, sezonul regulat, cât și pentru Campionatul Național. Partida a fost spectaculoasă, cu multe faze derulate în viteză la cele două porți. “Lupii” au deschis scorul în min. 7, prin Biro Gergo. În a doua repriză, s-au marcat nu mai puțin de patru goluri, câte două de fiecare echipă. Oaspeții au egalat în min. 24, după care, Corona a revenit în avantaj, datorită reușitei lui Peter Balasz (min. 25). Echipa Brașovului s-a distanțat la 3-1, în min. 28, datorită reușitei lui Lidhammar, după care Miercurea Ciuc a înscris în min. 30 : 3-2, scor final, pentru că în repriza a treia nu s-a mai înscris. Sunt trei puncte mari care intră în contul echipei brașovene, în clasamentul Campionatului Național și care apropie echipa Brașovului de primul loc în ierarhia sezonului regulat, care i-ar crea un avantaj în play-off-ul competiției.
În această săptămână se va da starul fazei a doua a Erste Liga, “lupii” urmând să joace joi, 24 ianuarie, în deplasare, cu SC Miercurea Ciuc. Apoi, echipa Brașovului va reveni pe gheața proprie, în 28 ianuarie, ora 18.30, pentru meciul cu DEAC Debrecen, din faza a doua a Erste Liga.