,,Lupii”s-au odihnit puțin : 1-3, cu Hokiklub Budapesta

0 193

Meci fără implicații în clasamentul Erste Liga, între Corona Brașov și Hokiklub Budapesta, pe Patinoarul Olimpic Brașov. Echipa maghiară, ultima clasată în Erste Liga, a venit dornică să câștige și a luptat de parcă era în joc Liga Campionilor! Oaspeții au luptat, de multe ori la sacrificiu, iar portarul lor, Kiss, a făcut adevărate minuni… De partea cealaltă, antrenorii Coronei au odihnit câțiva titulari, în perspectiva meciului, mult mai important, de luni…În aceste condiții, Hokiklub a luat un start lansat, înscriind încă din minutul 4 și și-a mărit avantajul până la pauză : 0-3. Meciul a fost încrâncenat, urât, cu multe iregularități și, implicit, cu multe penalizări. În repriza a doua, singurul element notabil a fost șutul de penalitate, acordat în minutul 36 oaspeților, apărat însă de Toke. În rest, aceeași luptă surdă, dusă până la epuizare de oaspeți și aceeași pedalare în van a ,,lupilor”, incapabili să găsească drumul spre gol…În repriza a treia, “lupii” au reușit, în sfârșit, să înscrie, prin Trancă, în min. 41, dar atât… În ciuda eforturilor gazdelor, scorul nu s-a mai modificat, acest lucru datorându-se și formei excelente a portarului oaspeților, Kiss. Scor final 1-3 și Corona Brașov se pregătește acum pentru meciul de acasă, cu SC Miercurea Ciuc, de luni, 21 ianuarie, ora 18.30, care va conta atât pentru Erste Liga, cât și pentru Campionatul Național.