Marian Drăgulescu, încă o medalie : argint la sărituri!

0 253

Campionatul European de gimnastică de la Cluj s-a încheiat frumos pentru delegaţia României, care şi-a îmbogăţit panoplia cu încă o medalie. Performanţa aparţine lui Marian Drăgulescu, situat pe locul doi în concursul de la sărituri, după ce, cu o zi înainte, obținuse titlul european la sol. Sportivul român a câştigat cea de-a 18 medalie a sa la Campionatele Europene, totalizând 14,733 puncte, cele două sărituri ale sale fiind notate cu 14,666 și 14,800. În finală, el a fost întrecut de rusul Artur Dalaloian, care a câștigat medalia de aur, cu 14,933 puncte (15,066 și 14,800). Pe locul trei s-a clasat ucraineanului Oleg Verniaiev, 14,649 puncte (14,766 și 14,533). În vârstă de 36 de ani, Drăgulescu este unul dintre cei mai titrați gimnaști români, el debutând în competițiile majore internaționale la Campionatele Mondiale din 1999, găzduite de Tianjin, China.