La Campionatele Mondiale de înot pentru junior, de la Singapore, sportivul piteştean Robert Glinţă, antrenat de Adrian Gherghel, a stabilit un nou record al Campionatului, marţi în semifinala probei, apoi miercuri a înotat mai tare în finală şi a câştigat aurul mondial! Robert a oprit cronometrul la 54,30 s, timp cu care şi-a corectat recordul competiţiei şi mai important, şi-a asigurat prezenţa la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. România şi-a îmbogăţit palmaresul la Campionatul Mondial de judo de la Astana, Kazahstan. După ce ieri Andreea Chiţu a cucerit medalia de argint la categoria -52kg, miercuri a venit rândul liderului mondial al categorei  -57 kg, Corina Căprioriu să intre în posesia unei medalii de aceeaşi culoare.. Lugojeanca a avut un parcurs perfect în Grupa A, a câştigat şi semifinala cu Catherine Beauchemin – Pinard, dar în finala competiţiei a pierdut în faţa japoneza Kaori Matsumato, care a reuşit un wazari.