Cap de serie numărul 2, Simona Halep a deschis ziua secundă la US Open contra Marinei Erakovic, din Noua Zeelandă, o jucătoare de pe locul 99 mondial. Halep s-a impus, cu 6-2, 3-0, adversara sa abandonând întâlnirea, din cauza unei accidentări la coapsa piciorului stâng. Chiar si asa, Halep a dominat autoritar partida, impunându-se în primul set, cu două break-uri în faţă. Erakovic a solicitat intervenţia medicului în pauza dintre seturi, după care şi-a pierdut de două ori serviciul, moment în care, la 0-3, a decis să se retragă.

Halep va juca în turul doi, cu învingătoarea dintre Yulia Putintseva (Kazahstan) şi Kateryna Bondarenko (Ucraina).

În schimb, Irina Begu a oferit o monstră de neputinţă şi a pierdut meciul cu Govortsova (Belarus), după ce a avut 5-2 în setul decisiv! Govortsova a egalat la 5, apoi la 6 şi a câştigat la tie break. Adversara Irinei s-a impus, cu 6-1, 0-6, 7-6 (4).