În prima etapă a returului Ligii Naţionale de handbal feminin, Corona Braşov a înfruntat în sala sporturilor de la poalele Tâmpei o echipă incomodă, HCM Rm. Vâlcea. Formaţia oaspete, garnisită cu mai multe jucătoare de valoare, Adespii, Luca, Senocico sau Vădineanu şi strunită de pe margine de un antrenor tenace, Constantin Ştefan, a dat o bună replică echipei care îşi programase victoria…Astfel, scorul a fost strâns, iar spre finalul primei părţi, oaspetele s-au aflat chiar în avantaj, situaţie regăsită şi la finalul primei reprize : 17-16, pentru HCM Rm. Vâlcea. După pauză, jocul a fost aprig, Corona a avut la un moment dat patru goluri avans (24-20), însă vâlcencele au reuşit să-şi ajungă din urmă adversarele, egalaând miraculos, la 24. Noroc cu finalul meciului, care a adus în prim plan dorinţa braşovencelor de a tranşa disputa în favoarea lor. Cu o zvâcnire de orgoliu, Corona s-a distanţat în finalul partidei, în faţa unei echipe fără replică : 31-26, ecor final, iar Corona se gândeşte acum la prima manşă din optimile de finală ale Cupei EHF, în care va înfrunta HCM Roman, în deplasare (duminică, ora 11,30)

În meciul cu Vâlcea, pentru Corona au marcat : Chiper 8 goluri, Zamfir 6, Briscan 6, Hotea 5, Cartaş 2, Pricopi 1, Ţăcălie 1gol

Bogdan Burcea, antrenor Corona Braşov : ,, A fost un meci disputat. Le felicit pe fete pentru strădaniile lor, chiar dacă am avut unele momente, în care am permis adversarului să vină peste noi. Este o repetiţie generală importantă, în vederea meciului de duminică, de la Roman. Mai avem unele lucruri de pus la punct, dar cred că suntem pe drumul cel bun. Calificarea în sferturile de finală ale Cupei EHF se va decide după două meciuri care se anunţă disputate, iar noi vom face totul pentru a avansa în această competiţie