Olimpia Brașov, spectaculoasă victorie în Liga Națională de baschet feminin : 73-71...

Olimpia Brașov, spectaculoasă victorie în Liga Națională de baschet feminin : 73-71 cu SCM Timișoara

0 254

În cadrul Ligii Naționale de baschet feminin, în sala sporturilor din Brașov s-au întîlnit Olimpia Brașov și SCM Timișoara. Meciul a fost spectaculos, cu multe faze interesante, la fel ca și evoluția scorului. Timișoara, având-o în echipă și pe fosta jucătoare a Olimpiei, Dora Ardelean, a început bine și s-a aflat mult timp în avantaj, în primele două sferturi ale meciului. Sfertul al treilea a fost unul de excepție pentru trupa brașoveană, care a recuperat terenul pierdut. Ultima parte a meciului a fost foarte disputată, cu scorul alternând și cu mult suspans. Echipa brașoveană a trecut de la agonie la extaz, în momentul în care puțină lumea mai credea într-un succes al elevelor antrenorului Dan Calancea. În cele din urmă, Olimpia a fost mai precisă sub coșul advers, față de adversare și a trecut învingătoare linia de sosire a unei partide disputate în ritm intens: 73-71(21-20, 11-16, 22-16, 19-19).
Au marcat pentru Olimpia : Pesovic 24, Durett 18, Handford 16, Higgins 7, Kazlauskaite 5, Dumitrache 3.
De remarcat accidentarea jucătoarei Durett, care a fost transportată la spital la final, cu suspiciunea de fractură la un deget!